Fort Wayne Senate

Committee

Fort Wayne Senate

Fort Wayne Senate

Committee Membership

2021-2022

Committee membership is defined by the bylaws

Academic Computing and Information Technology Advisory Subcommittee

  • John Buteyn, 2021-24
  • Rama Cousik, 2021-24
  • Jaiyanth Daniel, 2020-23
  • Mitch Davidson (ex officio, voting)
  • Adam Dircksen (ex officio, voting)
  • Sarah LeBlanc, 2021-24
  • Shannon Johnson (ex officio, voting)
  • Erika Mann, 2021-24, Chair
  • Ryan McCombs (ex officio, voting)
  • Heather Tierney, 2020-23
  • Guoping Wang, 2020-23
  • Angela Williams (ex officio, voting)

Academic Personnel Grievance Committee

  • Talia Bugel, 2020-22
  • Denise Buhr, 2020-22
  • Timothy Grove, 2020-22
  • Craig Hill, 2020-22
  • Donna Holland, 2020-22
  • Suzanne LaVere, 2021-23
  • David Liu, 2020-22
  • Guoping Wang, 2020-22
  • Nashwan Younis, 2021-23
  • Karla Zepeda, 2020-22

  Alternates

  • Patricia Eber, 2021-23
  • Jody Ross, 2021-23
  • David Schuster, 2021-23
  • Sherrie Steiner, 2021-23
  • Kate White, 2021-23

Budgetary Affairs Subcommittee

  • Stacy Betz, 2021-24
  • Shawyna Koorsen, 2021-22, CSSAC
  • Andrew Kopec, 2019-22
  • Elizabeth Keller, 2021-24
  • Zafar Nazarov, 2019-22, Chair
  • Harold Odden, 2021-24
  • Aranzazu Pinan-Llamas, 2019-22
  • Christa Van De Weg, 2021-22, APSAC
  • Yuan Zhang, 2020-23
  • 1 Vacancy

Campus Appeals Board

  • Hadi Alasti, 2020-22
  • Dave Egolf, 2021-22, PSGA
  • Naomi Gurevich, 2020-22
  • Rhonda Meriwether, 2021-23
  • Anna Pence, 2021-22, PSGA
  • Giang Petroviak, 2020-22, Chair
  • Mieko Yamada, 2021-23

     Alternates:

  • Talia Bugel, 2020-22
  • Augusto De Venanzi, 2021-23
  • 1 Vacancy

Curriculum Review Subcommittee

  • Laurel Campbell, 2021-24
  • Jaiyanth Daniel, 2020-23
  • Behin Elahi, 2020-23
  • Teresa Hogg, 2019-22
  • Shannon Johnson, 2020-23
  • Sarah LeBlanc, 2019-22, Chair
  • Haowen Luo, 2019-22
  • Terri Swim (ex officio, nonvoting)

Educational Policy Committee

  • Hosni Abu-Mulaweh, 2020-23
  • Stacy Betz, 2020-23
  • Patricia Eber, 2021-24
  • Steven Hanke, 2021-24, Chair
  • Cheryl Hine (ex officio, nonvoting)
  • Ann Marshall, 2021-24
  • Terri Swim (ex officio, nonvoting)
  • Kate White, 2019-22

Executive Committee

  • Bernd Buldt, 2020-23
  • Ann Livschiz, 2021-23 (Speaker)
  • Ann Marshall, 2021-24, Chair
  • Assem Nasr, 2021-24
  • Jeffrey Nowak, 2021-22 (Presiding Officer)
  • Craig Ortsey, 2021-22 (Parliamentarian)
  • Daniel Tembras, 2021-24
  • Nashwan Younis, 2020-22 (Speaker)

Faculty Affairs Committee

  • Deborah Bauer, 2021-24
  • Talia Bugel, 2020-23
  • Bin Chen, 2020-23
  • Hui Di, 2019-22
  • Marcia Dixson (ex officio, nonvoting)
  • Donna Holland, 2020-23, Chair
  • 1 Vacancy

General Education Subcommittee

  • Noor Borbieva, 2019-22
  • Jeff Casazza, 2021-24
  • Augusto De Venanzi, 2021-24
  • Suining Ding, 2020-23
  • Kent Johnson (ex officio, voting)
  • Carol Lawton, 2021-24, Chair
  • Erik Ohlander, 2020-23
  • Sarah Wagner, 2021-24

Grade Appeals Subcommittee

  • Melissa Dietrich, 2021-24
  • Teresa Hogg, 2019-22
  • Craig Ortsey, 2020-23, Chair
  • Michelle Parker, 2020-23
  • Promothes Saha, 2021-24
  • Xiaoguang Tian, 2021-24
  • 3 Vacancies

Graduate Subcommittee

  • Hadi Alasti, 2021-24
  • David Cochran, 2021-22 (PU Liaison)
  • Kerrie Fineran, 2020-23
  • Shannon Johnson, 2019-22, Chair
  • Alan Legg, 2021-24
  • Abraham Schwab (ex officio, nonvoting)
  • Terri Swim (ex officio, nonvoting)
  • Hank Strevel, 2021-24
  • Kate White, 2021-24

Honors Program Council

  • Farah Combs (ex officio)
  • Steven Cody, 2020-23
  • Marcia Dixson (ex officio, voting)
  • Suzanne LaVere, 2021-24
  • Ann Marshall, 2021-24
  • Zafar Nazarov, 2019-22
  • Kimberly O'Connor, 2021-24
  • *Steven Stevenson, 2020-23
  • *Carolyn Stumph, 2021-24

International Education Advisory Subcommittee

  • Adolfo Coronado, 2021-24, Chair
  • Cheu-jey Lee, 2021-24
  • Brian Mylrea (ex officio)
  • Assem Nasr, 2019-22
  • Ryan Meriwether (ex officio)
  • Nancy Virtue, 2019-22
  • Daniel Yorgov, 2021-24

Library Subcommittee

  • Adam Coffman, 2021-24
  • Rama Cousik, 2020-23
  • Suining Ding, 2021-24, Chair
  • Barry Dupen, 2019-22
  • Michael Kirchner, 2021-24
  • Suzanne LaVere, 2021-24
  • Sarah LeBlanc, 2021-24
  • Library Management Team (ex officio)
  • Adriana Sanchez-Gutierrez, 2019-22

Mastodon Athletics Advisory Subcommittee

  • Jens Clegg, 2017-22 (Faculty Representative), Chair
  • Tamara Cummins (Alumnus)
  • Douglas Hess, 2021-22, APSAC
  • Donna Holland, 2020-23
  • Kelly Hartley Hutton (ex officio, nonvoting)
  • Christine Kuznar (ex officio, nonvoting)
  • Sarah LeBlanc, 2019-22
  • Rachel Newstead (Associate Athletic Director for Compliance, nonvoting)
  • Michelle Parker, 2020-23
  • David Steffens, 2021-24
  • 4 Vacancies

Nominations and Elections Committee

  • Stephen Buttes, 2021-23, Chair
  • 1 Vacancy

Professional Development Subcommittee

  • Talia Bugel, 2020-23
  • Suining Ding, 2020-23
  • Shannon Johnson, 2021-24
  • Connie Kracher (ex officio, nonvoting)
  • Sarah LeBlanc, 2020-23
  • David Liu, 2021-24
  • Suzanne Rumsey, 2020-23, Chair
  • Guoping Wang, 2019-22

Promotion and Tenure Subcommittee

  • Laurel Campbell, 2020-23
  • Jeong-il Cho, 2021-23
  • Myeong Kim, 2020-23
  • Jospeter Mbuba, 2020-22
  • Karen McLellan, 2021-24
  • John Motz, 2021-23
  • Ahmed Mustafa, 2021-24
  • Richard Sutter, 2019-22
  • Mieko Yamada, 2019-22, Chair

Revenue Subcommittee

  • Melissa Dietrich, 2019-22
  • Steven Hanke, 2019-22
  • Andrew Kopec, 2020-23
  • Haowen Luo. 2019-22
  • Glen Nakata (ex officio, nonvoting)
  • Zafar Nazarov, 2021-24
  • Vacant, APSAC
  • Gordon Schmidt, 2020-23
  • Mia Starr, 2021-22, CSSAC
  • Vacant Chief Development Officer (ex officio, nonvoting)
  • James Velez (ex officio, nonvoting)
  • Guoping Wang, 2019-22
  • 1 Vacancy

Student Affairs Committee

  • Noor Borbieva, 2021-24
  • Kristina Creager (ex officio)
  • Kerrie Fineran, 2020-23, Chair
  • Antonio Menson, 2021-22, PSGA
  • Ben Parker, 2021-22, PSGA
  • Tanya Soule, 2021-24
  • 3 Vacancies

Subcommittee Task Force

  • Craig Ortsey, 2021-24, Chair
  • 5 Vacancies

University Advancement Advisory Subcommittee

  • Hadi Alasti, 2020-23
  • Karol Dehr, 2019-22
  • Colleen Dixon (ex officio)
  • Ronald Elsenbaumer (ex officio)
  • Andrew Kopec, 2019-22
  • Jerry Lewis (ex officio)
  • Jordan Marshall, 2021-24
  • David Steffens, 2021-24
  • Kimberly Wagner (ex officio)
  • Mieko Yamada, 2019-22, Chair
  • Daniel Yorgov, 2019-22
  • 3 Vacancies

University Resources Policy Committee

  • Hadi Alasti, 2020-23
  • Bin Chen, 2020-23
  • Marcia Dixson (ex officio, voting)
  • John Egger, 2021-24
  • Donna Holland, 2021-24
  • Diana Jackson (ex officio, nonvoting)
  • Mark Jordan, 2019-22, Chair
  • Greg Justice (ex officio, nonvoting)
  • Shawyna Koorsen, 2021-22, CSSAC
  • Jane Leatherman, 2021-24
  • Glen Nakata (ex officio, voting)
  • Tanya Soule, 2021-24
  • David Steffens, 2021-24
  • Sharon Wight, 2021-22, APSAC
  • Daniel Yorgov, 2021-24
  • 1 Vacancy